Materiały - użycie - wyroby
Kowalstwo artystyczne, metaloplastyka, rzeźba, szkło, kamień i ..
Właściwie 20 lat minęło odkąd powstała Pracownia. Naturalną drogą dla absolwenta ASP wydziału rzeźby, czyli głównej osoby prowadzącej - kierunki rozwoju firmy oscylują wokół sztuki i jej użytkowych wartości. Kamień i jego wykorzystanie w dziełach rzeźbiarskich i architektonicznych był jednym z filarów na których została oparta działalność firmowa. Wszechstronność manualna oraz twórcze myślenie młodych artystów, przed którymi świat dopiero się otwiera nadawało specyficzny charakter dziełom który był wielką rzadkością na rynku.
Różne koleje losu, a właściwie zamówienia składane przez klientów, przybliżyły działalność Pracowni do metaloplastyki. Właściwie taka kolej rzeczy (po czasie) wydaje się nieunikniona gdyż metaloplastyka jest tak szerokim pojęciem, iż nie sposób sobie wyobrazić , że człowiek rozmiłowany w tradycyjnych technikach nie zwróci na tę dziedzinę swej uwagi. Wielość możliwości potencjalnych zastosowań spowodowała iż metaloplastyka i kowalstwo artystyczne stały się przeważającymi dziedzinami działalności Pracowni.
Osadzenie w tradycjach rzemiosł
W greckiej tradycji z której wywodzi się nasza cywilizacja, termin określany jako sztuka odpowiadał raczej umiejętnościom wytwórczym, kunsztowi, technikom wykonywania. Tak więc sztuka była umiejętnością wytwarzania rzeźb, obrazów, ale i również mebli, oraz konstrukcji ciesielskich. Tak więc systematyka ta bliższa była współczesnemu pojmowaniu rzemiosła.
Warto odnotować iż nie było zawodu ogólnie - rzeźbiarza. Wykonywanie rzeźby nierozerwalnie związane było z poszczególnymi materiałami, z których dzieło miałoby być wykonane. Wykonywanie rzeźb w kamieniu nazywano „statuarii” i było oddzielane i inaczej nazywane, niż na przykład wykonywanie prac snycerskich, czyli „sculptores”. Prace w metalu nazywano „caleatores”, w wosku – „encausti”, a w glinie –„ fictores”.
Dziedziny różnych rzemiosł, tradycyjnie uznawane przez klasyków jako rozdzielne, w naszej rzeczywistości często bywają składowymi procesu powstawania jednej realizacji. Zamiłowanie do podejmowania wyzwań twórczych zaowocowało mnogością wielorakich połączeń rożnych technik i tradycji rzemieślniczych. Rzeźbione, snycerskie aplikacje, szkło lane, kamienne czy stiukowe architektoniczne detale to wszystko znajduje się w realizacjach pracowni i po dziś dzień cieszy oko Inwestorów którzy powierzyli nam swoje wnętrza. Różnorodność w podejściu do realizowanych zamówień jest ofertą, która odróżnia nas od innych ofert dostępnych na rynku.